Mercedes-Benz G-Class Variants & Prices
| Variant | Price (PKR) | Engine | Transmission | Fuel Average |
|---|---|---|---|---|
| G 500 | Rs. 5 Cr | 4.0L V8 422hp | 9-Speed Auto | 7 |
| G 63 AMGRecommended | Rs. 8 Cr | 4.0L V8 AMG 585hp | 9-Speed AMG | 5 |
| G 63 AMG Edition 55 | Rs. 12 Cr | 4.0L V8 AMG 585hp | 9-Speed AMG | 5 |
Pros & Cons
✓ What's Good
- Iconic status
- Off-road capability
- V8 power
- Luxury interior
- 3 diff locks
✗ What's Not Good
- Fuel thirsty
- Extremely expensive
- City parking challenge
- Left-hand drive
Full Specifications
| Engine | 4.0L V8 Bi-Turbo |
| Displacement | 3982 cc |
| Horsepower | 585 hp |
| Torque | 850 Nm |
| Transmission | 9-Speed Auto |
| Drive Type | AWD |
| Fuel Avg — City | 5 km/l |
| Fuel Avg — Highway | 9 km/l |
| Fuel Tank | 96 liters |
| Length | 4624 mm |
| Width | 1931 mm |
| Height | 1969 mm |
| Wheelbase | 2890 mm |
| Ground Clearance | 230 mm |
| Curb Weight | 2560 kg |
| Seating | 5 |
| Doors | 5 |
| Airbags | 8 |
| ABS | Yes |
Frequently Asked Questions
What is Mercedes G-Wagon price in Pakistan?
Mercedes G-Wagon starts from PKR 5 crore (G 500) to PKR 8-12 crore (G 63 AMG) as grey market imports in Pakistan.
Is Mercedes G-Wagon good for Pakistan roads?
Yes, G-Wagon has excellent ground clearance (230mm) and 3 differential locks, making it excellent for Pakistan's varied terrain.
Should You Buy the Mercedes-Benz G-Class?
Best For
- ✓Ultra-premium buyers
- ✓Status seekers
- ✓Off-road enthusiasts
Avoid If
- !Practical daily transport needed
Fuel consumption|V8 service costs|LHD conversion cost
Our Verdict
Should you buy the Mercedes-Benz G-Class?
The G-Wagon is THE status symbol in Pakistan. Boxy, capable, and commanding — a rolling throne for Pakistan's elite.
Recommended Engine Oil
Insurance Cost Estimate
Compare with rivals
Owner Reviews
Real-world experiences from Mercedes-Benz G-Class owners in Pakistan
Be the first to review the Mercedes-Benz G-Class
Own this car? Share your experience to help other buyers in Pakistan.