Ford Bronco Variants & Prices
| Variant | Price (PKR) | Engine | Transmission | Fuel Average |
|---|---|---|---|---|
| Bronco Big Bend 4-door | Rs. 1.80 Cr | 2.3L EcoBoost 300hp | 10-Speed Auto | 10 |
| Bronco Wildtrak 4-doorRecommended | Rs. 2.50 Cr | 2.3L EcoBoost 300hp | 10-Speed Auto | 9 |
| Bronco Raptor | Rs. 3 Cr | 3.0L EcoBoost V6 418hp | 10-Speed Auto | 8 |
Pros & Cons
✓ What's Good
- 297mm ground clearance
- Removable doors/roof
- GO-AT terrain modes
- Iconic design
✗ What's Not Good
- Grey market LHD
- Fuel thirsty
- Expensive
- Not great on motorway
Full Specifications
| Engine | 2.3L EcoBoost Turbo |
| Displacement | 2300 cc |
| Horsepower | 300 hp |
| Torque | 420 Nm |
| Transmission | 10-Speed Auto |
| Drive Type | 4WD |
| Fuel Avg — City | 9 km/l |
| Fuel Avg — Highway | 12 km/l |
| Fuel Tank | 72 liters |
| Length | 4380 mm |
| Width | 1930 mm |
| Height | 1845 mm |
| Wheelbase | 2595 mm |
| Ground Clearance | 297 mm |
| Curb Weight | 2050 kg |
| Seating | 4 |
| Doors | 4 |
| Airbags | 6 |
| ABS | Yes |
Frequently Asked Questions
What is Ford Bronco price in Pakistan?
Ford Bronco costs PKR 1.80 to 3.00 crore as grey market imports in Pakistan. The Bronco Raptor with 418hp is the top variant.
Is Ford Bronco good for off-road in Pakistan?
Yes, Ford Bronco has 297mm ground clearance with GOAT (Goes Over Any Type of Terrain) modes. It's one of the most capable off-road vehicles available as a grey market import.
Should You Buy the Ford Bronco?
Best For
- ✓Off-road enthusiasts
- ✓Adventure seekers
- ✓Unique import buyers
Avoid If
- !City-only driving
LHD conversion issues, Fuel cost, Hard top leaks
Our Verdict
Should you buy the Ford Bronco?
America's comeback off-roader. 297mm ground clearance makes it one of the most capable vehicles available in Pakistan. Head-turning import.
Recommended Engine Oil
Insurance Cost Estimate
Compare with rivals
Owner Reviews
Real-world experiences from Ford Bronco owners in Pakistan
Be the first to review the Ford Bronco
Own this car? Share your experience to help other buyers in Pakistan.