Engine3.0L Inline-6 EQ Boost
City Economy8 km/l
Ground Clearance120 mm
Airbags8
Mercedes-Benz CLS Variants & Prices
| Variant | Price (PKR) | Engine | Transmission | Fuel Average |
|---|---|---|---|---|
| CLS 350 | Rs. 2 Cr | 3.0L I6 299hp | 9-Speed Auto | 11 |
| CLS 450 4MATICRecommended | Rs. 2.80 Cr | 3.0L I6 435hp EQ Boost | 9-Speed Auto | 10 |
| CLS 53 AMG 4MATIC+ | Rs. 3.50 Cr | 3.0L I6 AMG 435hp | 9-Speed AMG | 9 |
Pros & Cons
✓ What's Good
- Timeless design
- Powerful engines
- 4MATIC
- MBUX
- Luxury interior
✗ What's Not Good
- Low roofline
- Rear headroom
- Grey market only
Full Specifications
| Engine | 3.0L Inline-6 EQ Boost |
| Displacement | 2999 cc |
| Horsepower | 435 hp |
| Torque | 520 Nm |
| Transmission | 9-Speed Auto |
| Drive Type | AWD |
| Fuel Avg — City | 8 km/l |
| Fuel Avg — Highway | 12 km/l |
| Fuel Tank | 66 liters |
| Length | 4996 mm |
| Width | 1895 mm |
| Height | 1421 mm |
| Wheelbase | 2939 mm |
| Ground Clearance | 120 mm |
| Curb Weight | 1910 kg |
| Seating | 5 |
| Doors | 4 |
| Airbags | 8 |
| ABS | Yes |
Frequently Asked Questions
What is Mercedes CLS price in Pakistan?
Mercedes CLS costs PKR 2.00 to 3.50 crore as grey market import. CLS 450 4MATIC is most common in Pakistan.
Should You Buy the Mercedes-Benz CLS?
🏙️ City Driving
🛣️ Highway
👨👩👧 Family Use
🏔️ Off-Road
🔧 Maintenance Cost
📈 Resale Value
🛒 Parts Availability
❄️ AC Performance
Est. Monthly Ownership Cost
Rs. 1.3 Lakh
per month · fuel + maintenance + depreciation
Best Variant to Buy
CLS 450 4MATIC
★ Recommended pick
Best For
- ✓Executive style buyers
- ✓Mercedes enthusiasts
- ✓Grand tourer lovers
Avoid If
- !Need tall roofline
Known Issues to Watch For:
Air suspension|EQ Boost mild hybrid|Electronics
Our Verdict
Should you buy the Mercedes-Benz CLS?
The original 4-door coupe. Timeless elegance meets modern technology. Coveted grey market import.
Recommended Engine Oil
Oil Grade
5W-30
Capacity
7.5
Change Interval
10000
Recommended Brands
Mercedes-Benz|Mobil 1
MB 229.6 spec for EQ Boost engines.
Insurance Cost Estimate
Min Annual Premium
Rs. 1.6 Lakh
Max Annual Premium
Rs. 2.8 Lakh
Type
Comprehensive
Luxury 4-door coupe rates.
Get a quote: Compare insurance rates from Jubilee, EFU, TPL, and Adamjee in our insurance guide.
Calculate your total cost. Use our tax calculator to find withholding tax (filer / non-filer), and the registration fee calculator for your province.
Compare with rivals
Owner Reviews
Real-world experiences from Mercedes-Benz CLS owners in Pakistan
✍️
Be the first to review the Mercedes-Benz CLS
Own this car? Share your experience to help other buyers in Pakistan.