Engine8.0L Quad-Turbo W16
City Economy3 km/l
Ground Clearance115 mm
Airbags4
Bugatti Veyron Variants & Prices
| Variant | Price (PKR) | Engine | Transmission | Fuel Average |
|---|---|---|---|---|
| Veyron 16.4 | Rs. 30 Cr | 8.0L W16 1001hp | 6-Speed DSG | 3 |
| Veyron Super SportRecommended | Rs. 50 Cr | 8.0L W16 1200hp | 6-Speed DSG | 3 |
Pros & Cons
✓ What's Good
- 1001hp legend
- Collector value
- W16 icon
- 407kph
✗ What's Not Good
- PKR 30 crore+
- No service
- No parts
- Discontinued
Full Specifications
| Engine | 8.0L Quad-Turbo W16 |
| Displacement | 7993 cc |
| Horsepower | 1001 hp |
| Torque | 1250 Nm |
| Transmission | 6-Speed DSG |
| Drive Type | AWD |
| Fuel Avg — City | 3 km/l |
| Fuel Avg — Highway | 6 km/l |
| Fuel Tank | 100 liters |
| Length | 4462 mm |
| Width | 1998 mm |
| Height | 1204 mm |
| Wheelbase | 2710 mm |
| Ground Clearance | 115 mm |
| Curb Weight | 1888 kg |
| Seating | 2 |
| Doors | 2 |
| Airbags | 4 |
| ABS | Yes |
Frequently Asked Questions
Is Bugatti Veyron discontinued?
Yes, Bugatti Veyron production ended in 2015. It was replaced by the Chiron. Collector units are worth millions.
Should You Buy the Bugatti Veyron?
🏙️ City Driving
🛣️ Highway
👨👩👧 Family Use
🏔️ Off-Road
🔧 Maintenance Cost
📈 Resale Value
🛒 Parts Availability
❄️ AC Performance
Est. Monthly Ownership Cost
Rs. 30.0 Lakh
per month · fuel + maintenance + depreciation
Best Variant to Buy
Veyron Super Sport
★ Recommended pick
Best For
- ✓Hypercar collectors
Avoid If
- !Everyone else
Known Issues to Watch For:
Tyre set costs USD 40000|Service only at factory|W16 complexity
Our Verdict
Should you buy the Bugatti Veyron?
The car that redefined what was possible. Collector's ultimate prize. Discontinued and extraordinarily rare in Pakistan.
Recommended Engine Oil
Oil Grade
0W-40
Capacity
12
Change Interval
3000
Recommended Brands
Bugatti Genuine
Factory service in Molsheim, France only.
Insurance Cost Estimate
Min Annual Premium
Rs. 24 Lakh
Max Annual Premium
Rs. 40 Lakh
Type
Comprehensive
Hypercar collector rates.
Get a quote: Compare insurance rates from Jubilee, EFU, TPL, and Adamjee in our insurance guide.
Calculate your total cost. Use our tax calculator to find withholding tax (filer / non-filer), and the registration fee calculator for your province.
Compare with rivals
Owner Reviews
Real-world experiences from Bugatti Veyron owners in Pakistan
✍️
Be the first to review the Bugatti Veyron
Own this car? Share your experience to help other buyers in Pakistan.