Engine1.3L Turbo
City Economy11 km/l
Ground Clearance130 mm
Airbags7
Mercedes-Benz CLA Variants & Prices
| Variant | Price (PKR) | Engine | Transmission | Fuel Average |
|---|---|---|---|---|
| CLA 180 | Rs. 1.20 Cr | 1.3L Turbo 136hp | 7-Speed DCT | 14 |
| CLA 200 AMG LineRecommended | Rs. 1.70 Cr | 1.3L Turbo 163hp | 7-Speed DCT | 13 |
| CLA 35 AMG | Rs. 2 Cr | 2.0L Turbo 306hp | 7-Speed DCT | 11 |
Pros & Cons
✓ What's Good
- Stunning looks
- 4 doors
- Mercedes brand
- MBUX tech
✗ What's Not Good
- Cramped rear
- FWD only base
- Grey market only
Full Specifications
| Engine | 1.3L Turbo |
| Displacement | 1332 cc |
| Horsepower | 163 hp |
| Torque | 250 Nm |
| Transmission | 7-Speed DCT |
| Drive Type | FWD |
| Fuel Avg — City | 11 km/l |
| Fuel Avg — Highway | 15 km/l |
| Fuel Tank | 50 liters |
| Length | 4688 mm |
| Width | 1830 mm |
| Height | 1439 mm |
| Wheelbase | 2729 mm |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Curb Weight | 1480 kg |
| Seating | 5 |
| Doors | 4 |
| Airbags | 7 |
| ABS | Yes |
Frequently Asked Questions
What is Mercedes CLA price in Pakistan?
Mercedes CLA ranges from PKR 1.20 to 2.00 crore as grey market imports in Pakistan.
Should You Buy the Mercedes-Benz CLA?
🏙️ City Driving
🛣️ Highway
👨👩👧 Family Use
🏔️ Off-Road
🔧 Maintenance Cost
📈 Resale Value
🛒 Parts Availability
❄️ AC Performance
Est. Monthly Ownership Cost
Rs. 75,000
per month · fuel + maintenance + depreciation
Best Variant to Buy
CLA 200 AMG Line
★ Recommended pick
Best For
- ✓Style-focused buyers
- ✓Young professionals
Avoid If
- !Need high ground clearance
Known Issues to Watch For:
Low ground clearance|DCT|MBUX
Our Verdict
Should you buy the Mercedes-Benz CLA?
Stylish 4-door coupe from Mercedes. Popular among fashion-forward buyers in Pakistan.
Recommended Engine Oil
Oil Grade
5W-30
Capacity
4.5
Change Interval
10000
Recommended Brands
Mercedes-Benz|Castrol Edge
MB 229.5 spec.
Insurance Cost Estimate
Min Annual Premium
Rs. 96,000
Max Annual Premium
Rs. 1.6 Lakh
Type
Comprehensive
Compact luxury coupe rates.
Get a quote: Compare insurance rates from Jubilee, EFU, TPL, and Adamjee in our insurance guide.
Calculate your total cost. Use our tax calculator to find withholding tax (filer / non-filer), and the registration fee calculator for your province.
Compare with rivals
Owner Reviews
Real-world experiences from Mercedes-Benz CLA owners in Pakistan
✍️
Be the first to review the Mercedes-Benz CLA
Own this car? Share your experience to help other buyers in Pakistan.