Lamborghini Aventador Variants & Prices
| Variant | Price (PKR) | Engine | Transmission | Fuel Average |
|---|---|---|---|---|
| Aventador SVJRecommended | Rs. 8 Cr | 6.5L V12 770hp | 7-Speed ISR | N/A |
| Aventador LP780-4 Ultimae | Rs. 15 Cr | 6.5L V12 780hp | 7-Speed ISR | N/A |
Pros & Cons
✓ What's Good
- V12 N/A legendary sound
- 350kph
- Collector appreciation
- Most dramatic supercar
✗ What's Not Good
- Discontinued
- Service only from Italy
- ISR gearbox jerky in city
- Fuel catastrophic
Full Specifications
| Engine | 6.5L Naturally Aspirated V12 |
| Displacement | 6498 cc |
| Horsepower | 769 hp |
| Torque | 720 Nm |
| Transmission | 7-Speed ISR |
| Drive Type | AWD |
| Fuel Avg — City | 3 km/l |
| Fuel Avg — Highway | 6 km/l |
| Fuel Tank | 90 liters |
| Length | 4797 mm |
| Width | 2030 mm |
| Height | 1136 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
| Ground Clearance | 125 mm |
| Curb Weight | 1575 kg |
| Seating | 2 |
| Doors | 2 |
| Airbags | 4 |
| ABS | Yes |
Frequently Asked Questions
Is Lamborghini Aventador a good investment in Pakistan?
Yes. Discontinued V12 supercars historically appreciate. The Aventador is already increasing in value globally. Owning one in Pakistan is extremely rare.
Should You Buy the Lamborghini Aventador?
Best For
- ✓Ultimate supercar collectors
- ✓Investment vehicle
Avoid If
- !Daily use
- !Anyone sane
ISR gearbox in traffic|Clutch pack cost enormous|Service abroad only
Our Verdict
Should you buy the Lamborghini Aventador?
The ultimate naturally-aspirated V12 supercar. Discontinued and already appreciating. The most dramatic exhaust note in existence.
Recommended Engine Oil
Insurance Cost Estimate
Compare with rivals
Owner Reviews
Real-world experiences from Lamborghini Aventador owners in Pakistan
Be the first to review the Lamborghini Aventador
Own this car? Share your experience to help other buyers in Pakistan.