Engine1.4L MPI
City Economy13 km/l
Ground Clearance140 mm
Airbags6
Hyundai Accent Variants & Prices
| Variant | Price (PKR) | Engine | Transmission | Fuel Average |
|---|---|---|---|---|
| Accent GL MT | Rs. 38 Lakh | 1.4L MPI 100hp | 5-Speed Manual | 16 |
| Accent GLS AutoRecommended | Rs. 48 Lakh | 1.4L MPI 100hp | 6-Speed Auto | 14 |
Pros & Cons
✓ What's Good
- Official assembly
- Good economy
- Comfortable ride
- Hyundai warranty
- Value pricing
✗ What's Not Good
- Underpowered engine
- Small interior
- Basic features vs rivals
Full Specifications
| Engine | 1.4L MPI |
| Displacement | 1368 cc |
| Horsepower | 100 hp |
| Torque | 132 Nm |
| Transmission | 6-Speed Auto |
| Drive Type | FWD |
| Fuel Avg — City | 13 km/l |
| Fuel Avg — Highway | 17 km/l |
| Fuel Tank | 45 liters |
| Length | 4440 mm |
| Width | 1729 mm |
| Height | 1456 mm |
| Wheelbase | 2600 mm |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Curb Weight | 1155 kg |
| Seating | 5 |
| Doors | 4 |
| Airbags | 6 |
| ABS | Yes |
Frequently Asked Questions
What is Hyundai Accent price in Pakistan?
Hyundai Accent 2024 starts from PKR 38 lac (GL Manual) to PKR 48 lac (GLS Auto).
Should You Buy the Hyundai Accent?
🏙️ City Driving
🛣️ Highway
👨👩👧 Family Use
🏔️ Off-Road
🔧 Maintenance Cost
📈 Resale Value
🛒 Parts Availability
❄️ AC Performance
Est. Monthly Ownership Cost
Rs. 20,000
per month · fuel + maintenance + depreciation
Best Variant to Buy
Accent GLS Auto
★ Recommended pick
Best For
- ✓Value sedan buyers
- ✓First car buyers
- ✓Fuel economy seekers
Avoid If
- !Want sporty performance
Known Issues to Watch For:
Underpowered on motorway|Basic interior
Our Verdict
Should you buy the Hyundai Accent?
Value compact sedan from Hyundai. Good fuel economy and official assembly. Ideal alternative to used Corolla.
Recommended Engine Oil
Oil Grade
5W-30
Capacity
3.8
Change Interval
5000
Recommended Brands
Hyundai Genuine|Total|Caltex
Standard semi-synthetic or synthetic for 1.4L MPI.
Insurance Cost Estimate
Min Annual Premium
Rs. 30,000
Max Annual Premium
Rs. 40,000
Type
Comprehensive
Compact sedan standard rates.
Get a quote: Compare insurance rates from Jubilee, EFU, TPL, and Adamjee in our insurance guide.
Calculate your total cost. Use our tax calculator to find withholding tax (filer / non-filer), and the registration fee calculator for your province.
Compare with rivals
Owner Reviews
Real-world experiences from Hyundai Accent owners in Pakistan
✍️
Be the first to review the Hyundai Accent
Own this car? Share your experience to help other buyers in Pakistan.