Engine1.6L Petrol
City Economy11 km/l
Ground Clearance135 mm
Airbags2
Ford Escort Variants & Prices
| Variant | Price (PKR) | Engine | Transmission | Fuel Average |
|---|---|---|---|---|
| Escort 1.6 GL | Rs. 8 Lakh | 1.6L 90hp | 5-Speed Manual | 13 |
| Escort 1.6 GLXRecommended | Rs. 15 Lakh | 1.6L 95hp | 5-Speed Manual | 12 |
Pros & Cons
✓ What's Good
- Ford reliability of its era
- Decent economy
- Simple mechanics
- Affordable
✗ What's Not Good
- Discontinued 2004
- Very old
- No modern safety
- Parts scarce
Full Specifications
| Engine | 1.6L Petrol |
| Displacement | 1596 cc |
| Horsepower | 95 hp |
| Torque | 139 Nm |
| Transmission | 5-Speed Manual |
| Drive Type | FWD |
| Fuel Avg — City | 11 km/l |
| Fuel Avg — Highway | 15 km/l |
| Fuel Tank | 55 liters |
| Length | 4403 mm |
| Width | 1720 mm |
| Height | 1368 mm |
| Wheelbase | 2657 mm |
| Ground Clearance | 135 mm |
| Curb Weight | 1146 kg |
| Seating | 5 |
| Doors | 4 |
| Airbags | 2 |
| ABS | Yes |
Frequently Asked Questions
Is Ford Escort available in Pakistan?
Ford Escort is discontinued (ended 2004). Only very old used units are occasionally found in Pakistan's used car market.
Should You Buy the Ford Escort?
🏙️ City Driving
🛣️ Highway
👨👩👧 Family Use
🏔️ Off-Road
🔧 Maintenance Cost
📈 Resale Value
🛒 Parts Availability
❄️ AC Performance
Est. Monthly Ownership Cost
Rs. 20,000
per month · fuel + maintenance + depreciation
Best Variant to Buy
Escort 1.6 GLX
★ Recommended pick
Best For
- ✓Vintage Ford collectors
- ✓Ultra-budget market
Avoid If
- !Anyone wanting modern car
Known Issues to Watch For:
Old age issues|Rust|Parts availability|Dated safety
Our Verdict
Should you buy the Ford Escort?
Classic Ford compact sedan. Long discontinued. Only old used units in Pakistan's budget used market.
Recommended Engine Oil
Oil Grade
10W-30
Capacity
3.5
Change Interval
4000
Recommended Brands
Castrol GTX|Shell|Total
Conventional or semi-synthetic for old 1.6L.
Insurance Cost Estimate
Min Annual Premium
Rs. 6,400
Max Annual Premium
Rs. 12,000
Type
Comprehensive
Old vintage compact sedan very low value.
Get a quote: Compare insurance rates from Jubilee, EFU, TPL, and Adamjee in our insurance guide.
Calculate your total cost. Use our tax calculator to find withholding tax (filer / non-filer), and the registration fee calculator for your province.
Compare with rivals
Owner Reviews
Real-world experiences from Ford Escort owners in Pakistan
✍️
Be the first to review the Ford Escort
Own this car? Share your experience to help other buyers in Pakistan.