Engine1.2L Petrol
City Economy16 km/l
Ground Clearance170 mm
Airbags0
Datsun GO Variants & Prices
| Variant | Price (PKR) | Engine | Transmission | Fuel Average |
|---|---|---|---|---|
| GO D | Rs. 15 Lakh | 1.2L 68hp | 5-Speed Manual | 18 |
| GO TRecommended | Rs. 22 Lakh | 1.2L 68hp | 5-Speed Manual | 17 |
Pros & Cons
✓ What's Good
- Very affordable
- Excellent fuel economy
- Easy to maintain
- Lightweight
✗ What's Not Good
- Very basic
- No airbags
- Discontinued
- Limited performance
Full Specifications
| Engine | 1.2L Petrol |
| Displacement | 1198 cc |
| Horsepower | 68 hp |
| Torque | 104 Nm |
| Transmission | 5-Speed Manual |
| Drive Type | FWD |
| Fuel Avg — City | 16 km/l |
| Fuel Avg — Highway | 20 km/l |
| Fuel Tank | 35 liters |
| Length | 3788 mm |
| Width | 1635 mm |
| Height | 1485 mm |
| Wheelbase | 2450 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Curb Weight | 759 kg |
| Seating | 5 |
| Doors | 5 |
| Airbags | 0 |
| ABS | Yes |
Frequently Asked Questions
Is Datsun available in Pakistan?
Datsun brand was discontinued globally in 2022-2023. Very rare grey market imports may be available used in Pakistan.
Should You Buy the Datsun GO?
🏙️ City Driving
🛣️ Highway
👨👩👧 Family Use
🏔️ Off-Road
🔧 Maintenance Cost
📈 Resale Value
🛒 Parts Availability
❄️ AC Performance
Est. Monthly Ownership Cost
Rs. 10,000
per month · fuel + maintenance + depreciation
Best Variant to Buy
GO T
★ Recommended pick
Best For
- ✓Ultra-budget buyers
- ✓Fuel economy seekers
Avoid If
- !Want safety features
Known Issues to Watch For:
Engine noise|No airbags safety|Basic comfort
Our Verdict
Should you buy the Datsun GO?
Ultra-budget Nissan-backed hatchback. Discontinued but some grey market units available. Very basic transport.
Recommended Engine Oil
Oil Grade
10W-30
Capacity
3
Change Interval
5000
Recommended Brands
Total|Caltex|Shell
Standard mineral or semi-synthetic.
Insurance Cost Estimate
Min Annual Premium
Rs. 12,000
Max Annual Premium
Rs. 18,000
Type
Comprehensive
Ultra-budget hatchback discontinued rates.
Get a quote: Compare insurance rates from Jubilee, EFU, TPL, and Adamjee in our insurance guide.
Calculate your total cost. Use our tax calculator to find withholding tax (filer / non-filer), and the registration fee calculator for your province.
Compare with rivals
Owner Reviews
Real-world experiences from Datsun GO owners in Pakistan
✍️
Be the first to review the Datsun GO
Own this car? Share your experience to help other buyers in Pakistan.