Engine2.0L Turbo
City Economy9 km/l
Ground Clearance197 mm
Airbags6
BMW X4 Variants & Prices
| Variant | Price (PKR) | Engine | Transmission | Fuel Average |
|---|---|---|---|---|
| xDrive20i | Rs. 1.80 Cr | 2.0L Turbo 184hp | 8-Speed Auto | 12 |
| xDrive30i M SportRecommended | Rs. 2.50 Cr | 2.0L Turbo 248hp | 8-Speed Auto | 10 |
| M40i | Rs. 3 Cr | 3.0L Inline-6 374hp | 8-Speed Auto | 8 |
Pros & Cons
✓ What's Good
- Sporty SUV look
- xDrive capable
- Premium interior
- Powerful engine
✗ What's Not Good
- Reduced boot vs X3
- Grey market only
- Premium price
Full Specifications
| Engine | 2.0L Turbo |
| Displacement | 1998 cc |
| Horsepower | 248 hp |
| Torque | 370 Nm |
| Transmission | 8-Speed Auto |
| Drive Type | AWD |
| Fuel Avg — City | 9 km/l |
| Fuel Avg — Highway | 13 km/l |
| Fuel Tank | 67 liters |
| Length | 4752 mm |
| Width | 1918 mm |
| Height | 1621 mm |
| Wheelbase | 2864 mm |
| Ground Clearance | 197 mm |
| Curb Weight | 1820 kg |
| Seating | 5 |
| Doors | 5 |
| Airbags | 6 |
| ABS | Yes |
Frequently Asked Questions
What is BMW X4 price in Pakistan?
BMW X4 prices range from PKR 1.80 to 3.00 crore as grey market imports in Pakistan.
Should You Buy the BMW X4?
🏙️ City Driving
🛣️ Highway
👨👩👧 Family Use
🏔️ Off-Road
🔧 Maintenance Cost
📈 Resale Value
🛒 Parts Availability
❄️ AC Performance
Est. Monthly Ownership Cost
Rs. 1.1 Lakh
per month · fuel + maintenance + depreciation
Best Variant to Buy
xDrive30i M Sport
★ Recommended pick
Best For
- ✓Style-focused SUV buyers
- ✓BMW enthusiasts
Avoid If
- !Need maximum cargo space
Known Issues to Watch For:
Coupe roofline water leaks|Turbo|Electronics
Our Verdict
Should you buy the BMW X4?
Premium midsize SUV coupe for style-conscious buyers. Grey market availability.
Recommended Engine Oil
Oil Grade
5W-30
Capacity
5
Change Interval
10000
Recommended Brands
BMW LL-01|Castrol Edge
Full synthetic BMW spec.
Insurance Cost Estimate
Min Annual Premium
Rs. 1.4 Lakh
Max Annual Premium
Rs. 2.4 Lakh
Type
Comprehensive
Midsize luxury SUV coupe rates.
Get a quote: Compare insurance rates from Jubilee, EFU, TPL, and Adamjee in our insurance guide.
Calculate your total cost. Use our tax calculator to find withholding tax (filer / non-filer), and the registration fee calculator for your province.
Compare with rivals
Owner Reviews
Real-world experiences from BMW X4 owners in Pakistan
✍️
Be the first to review the BMW X4
Own this car? Share your experience to help other buyers in Pakistan.