Engine3.0L Inline-6 Twin Turbo S58
City Economy7 km/l
Ground Clearance130 mm
Airbags6
BMW M3 Variants & Prices
| Variant | Price (PKR) | Engine | Transmission | Fuel Average |
|---|---|---|---|---|
| M3 CompetitionRecommended | Rs. 3.50 Cr | 3.0L S58 503hp | 8-Speed M Auto | 9 |
| M3 Competition xDrive | Rs. 4.80 Cr | 3.0L S58 503hp | 8-Speed M Auto | 8 |
Pros & Cons
✓ What's Good
- Legendary performance
- 4-door practicality
- S58 engine
- Iconic M badge
✗ What's Not Good
- Firm ride in city
- Very expensive
- High running costs
Full Specifications
| Engine | 3.0L Inline-6 Twin Turbo S58 |
| Displacement | 2993 cc |
| Horsepower | 503 hp |
| Torque | 650 Nm |
| Transmission | 8-Speed M Steptronic |
| Drive Type | RWD |
| Fuel Avg — City | 7 km/l |
| Fuel Avg — Highway | 11 km/l |
| Fuel Tank | 59 liters |
| Length | 4794 mm |
| Width | 1903 mm |
| Height | 1433 mm |
| Wheelbase | 2857 mm |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Curb Weight | 1780 kg |
| Seating | 5 |
| Doors | 4 |
| Airbags | 6 |
| ABS | Yes |
Frequently Asked Questions
What is BMW M3 price in Pakistan?
BMW M3 Competition starts from PKR 3.50 crore as a grey market import. M3 xDrive is around PKR 4.80 crore.
Should You Buy the BMW M3?
🏙️ City Driving
🛣️ Highway
👨👩👧 Family Use
🏔️ Off-Road
🔧 Maintenance Cost
📈 Resale Value
🛒 Parts Availability
❄️ AC Performance
Est. Monthly Ownership Cost
Rs. 2.0 Lakh
per month · fuel + maintenance + depreciation
Best Variant to Buy
M3 Competition xDrive
★ Recommended pick
Best For
- ✓Performance sedan buyers
- ✓Daily-driver M car fans
Avoid If
- !Comfort priority
Known Issues to Watch For:
Brake pad wear|Tyre costs|Clutch on manual
Our Verdict
Should you buy the BMW M3?
Legendary 4-door performance car. One of Pakistan's most desirable grey market imports for driving enthusiasts.
Recommended Engine Oil
Oil Grade
5W-40
Capacity
6.5
Change Interval
8000
Recommended Brands
BMW M TwinPower|Mobil 1 5W-40
M engine spec mandatory.
Insurance Cost Estimate
Min Annual Premium
Rs. 2.8 Lakh
Max Annual Premium
Rs. 4 Lakh
Type
Comprehensive
High-performance M sedan rates.
Get a quote: Compare insurance rates from Jubilee, EFU, TPL, and Adamjee in our insurance guide.
Calculate your total cost. Use our tax calculator to find withholding tax (filer / non-filer), and the registration fee calculator for your province.
Compare with rivals
Owner Reviews
Real-world experiences from BMW M3 owners in Pakistan
✍️
Be the first to review the BMW M3
Own this car? Share your experience to help other buyers in Pakistan.