Engine2.0L Turbo
City Economy9 km/l
Ground Clearance130 mm
Airbags6
BMW 2 Series Variants & Prices
| Variant | Price (PKR) | Engine | Transmission | Fuel Average |
|---|---|---|---|---|
| 220i Coupe | Rs. 70 Lakh | 2.0L Turbo 184hp | 8-Speed Auto | 12 |
| M240i xDrive CoupeRecommended | Rs. 1.20 Cr | 3.0L Inline-6 374hp | 8-Speed Auto | 10 |
Pros & Cons
✓ What's Good
- RWD dynamics
- BMW craftsmanship
- Sporty styling
- Powerful engine
✗ What's Not Good
- 2-door impractical
- Very expensive
- Scarce parts
Full Specifications
| Engine | 2.0L Turbo |
| Displacement | 1998 cc |
| Horsepower | 184 hp |
| Torque | 300 Nm |
| Transmission | 8-Speed Auto |
| Drive Type | RWD |
| Fuel Avg — City | 9 km/l |
| Fuel Avg — Highway | 13 km/l |
| Fuel Tank | 51 liters |
| Length | 4526 mm |
| Width | 1838 mm |
| Height | 1397 mm |
| Wheelbase | 2741 mm |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Curb Weight | 1495 kg |
| Seating | 4 |
| Doors | 2 |
| Airbags | 6 |
| ABS | Yes |
Frequently Asked Questions
Is BMW 2 Series available in Pakistan?
BMW 2 Series is available through grey market imports only. Official dealerships do not stock it in Pakistan.
Should You Buy the BMW 2 Series?
🏙️ City Driving
🛣️ Highway
👨👩👧 Family Use
🏔️ Off-Road
🔧 Maintenance Cost
📈 Resale Value
🛒 Parts Availability
❄️ AC Performance
Est. Monthly Ownership Cost
Rs. 80,000
per month · fuel + maintenance + depreciation
Best Variant to Buy
220i M Sport
★ Recommended pick
Best For
- ✓Driving enthusiasts
- ✓Weekend car buyers
Avoid If
- !Need practical daily car
Known Issues to Watch For:
Differential|Steering|Electric power steering
Our Verdict
Should you buy the BMW 2 Series?
RWD BMW coupe for driving enthusiasts. Rare but desirable grey market import.
Recommended Engine Oil
Oil Grade
5W-30
Capacity
5
Change Interval
10000
Recommended Brands
BMW LL-01|Castrol Edge|Mobil 1
BMW Longlife spec required.
Insurance Cost Estimate
Min Annual Premium
Rs. 55,000
Max Annual Premium
Rs. 1 Lakh
Type
Comprehensive
Sports coupe premium rates.
Get a quote: Compare insurance rates from Jubilee, EFU, TPL, and Adamjee in our insurance guide.
Calculate your total cost. Use our tax calculator to find withholding tax (filer / non-filer), and the registration fee calculator for your province.
Compare with rivals
Owner Reviews
Real-world experiences from BMW 2 Series owners in Pakistan
✍️
Be the first to review the BMW 2 Series
Own this car? Share your experience to help other buyers in Pakistan.