Engine2.0L Turbo
City Economy10 km/l
Ground Clearance135 mm
Airbags6
BMW 1 Series Variants & Prices
| Variant | Price (PKR) | Engine | Transmission | Fuel Average |
|---|---|---|---|---|
| 118i Sport | Rs. 45 Lakh | 1.5L 3-cyl Turbo 136hp | 7-Speed DCT | 13 |
| 120i M SportRecommended | Rs. 70 Lakh | 2.0L 4-cyl Turbo 178hp | 7-Speed DCT | 12 |
Pros & Cons
✓ What's Good
- Premium feel
- BMW badge
- Good handling
- Efficient engine
✗ What's Not Good
- Expensive maintenance
- No local assembly
- Parts scarce
Full Specifications
| Engine | 2.0L Turbo |
| Displacement | 1998 cc |
| Horsepower | 136 hp |
| Torque | 220 Nm |
| Transmission | 7-Speed DCT |
| Drive Type | FWD |
| Fuel Avg — City | 10 km/l |
| Fuel Avg — Highway | 14 km/l |
| Fuel Tank | 50 liters |
| Length | 4319 mm |
| Width | 1799 mm |
| Height | 1434 mm |
| Wheelbase | 2670 mm |
| Ground Clearance | 135 mm |
| Curb Weight | 1390 kg |
| Seating | 5 |
| Doors | 5 |
| Airbags | 6 |
| ABS | Yes |
Frequently Asked Questions
Is BMW 1 Series available in Pakistan?
BMW 1 Series is not officially sold in Pakistan. Used/grey market units are occasionally available through importers.
Should You Buy the BMW 1 Series?
🏙️ City Driving
🛣️ Highway
👨👩👧 Family Use
🏔️ Off-Road
🔧 Maintenance Cost
📈 Resale Value
🛒 Parts Availability
❄️ AC Performance
Est. Monthly Ownership Cost
Rs. 60,000
per month · fuel + maintenance + depreciation
Best Variant to Buy
118i Sport
★ Recommended pick
Best For
- ✓BMW enthusiasts
- ✓Premium hatchback lovers
Avoid If
- !Want reliable parts availability
Known Issues to Watch For:
High pressure fuel pump|Turbo|Electronics
Our Verdict
Should you buy the BMW 1 Series?
Premium hatchback for BMW enthusiasts. Only used grey market units available.
Recommended Engine Oil
Oil Grade
5W-30
Capacity
4.5
Change Interval
10000
Recommended Brands
BMW LL-01|Castrol Edge|Mobil 1
BMW Longlife-01 spec required.
Insurance Cost Estimate
Min Annual Premium
Rs. 35,000
Max Annual Premium
Rs. 60,000
Type
Comprehensive
Standard compact hatchback rates.
Get a quote: Compare insurance rates from Jubilee, EFU, TPL, and Adamjee in our insurance guide.
Calculate your total cost. Use our tax calculator to find withholding tax (filer / non-filer), and the registration fee calculator for your province.
Compare with rivals
Owner Reviews
Real-world experiences from BMW 1 Series owners in Pakistan
✍️
Be the first to review the BMW 1 Series
Own this car? Share your experience to help other buyers in Pakistan.